dogumizni.gen.tr
Doğum İzni

Doğum İzni Hesaplama

Ücretsiz Doğum İzni

Doğum İzni Hesaplama Özel Notlar

Doğum İzni Evrakları

Doğum İzni Kurumları

Memur Doğum İzni

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan YorumlarÜcretsiz Doğum İzni

Ücretsiz doğum izni; çalışan anne adayları için çok gereklidir. Çalışan anne adaylarının bu izin sayesinde  işlerini bırakmalarına gerek kalmaz. Anne adayı memurlara doğumlarından önce 8 hafta  ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta  annelik izni verilmektedir. Anne adaylarının çoğul gebeliklerinde doğum öncesi verilen 8 haftalık annelik izninin üzerine 2 haftalık bir süre daha eklenir. Böylelikle çoğul gebeliklerde doğumdan sonra verilen izin süresi 10 haftaya çıkmış olur. Eğer memur olan anne adayı beklenen doğum tarihinden  8 hafta öncesine kadar sağlık durumu çalışmaya uygun olan anne adayları sağlık durumunun iyi olduğunu hekim raporuyla belgeler ise memur olan anne adayının isteği doğrultusunda doğumdan önce ki 3 haftaya kadar bulunduğu kurumda çalışabilir. Bu durumda anne adayının doğum öncesinde fiilen çalıştığı süreler anne adayının doğumundan sonra verilecek olan annelik iznine eklenir.  Eğer çalışabilecek durumda olan anne adayı çalışabileceğini hekim raporuyla belgelemez ise  ve bu şekilde çalışırsa anne adayının çalıştığı zaman dilimi doğum yaptıktan sonra verilen annelik iznine eklenmez.

Memur olan anne adayının doğumu beklenen süreden önce gerçekleşirse erken doğum nedeniyle kullanamadığı doğumdan önce ki annelik izinleri doğumdan sonra ki annelik izinlerine eklenir. Doğumdan önce ki 3 haftaya kadar hekim raporuyla çalışabilen anne adaylarının doğumdan sonra verilecek olan annelik iznine eklenmesi gereken 5 haftalık süre içerisinde kanuni haklarını kullanan anne adayı memur, doğum yaptıktan sonra verilecek olan annelik iznine sadece doğum öncesi verilen annelik izni içerisinde kurumunda fiilen çalışarak geçirmiş olduğu sürelerin eklenmesi gerekli oluğ, bu süre içerinde doğumdan sonra verilecek annelik iznine ilave edilmez.

Memur olan anne adayı doğum sırasında veya doğum sonrasında annelik izni kullanırken annenin ölmesi halinde, memur olan babanın isteği üzerine ölen anneye öngörülen süre kadar izin babaya  verilir. Doğumdan önce 8 haftalık annelik iznine ayrılan ve bu süre zarfında erken doğum yapan anne adayı memurun, erken doğum yapması nedeniyle kullanamadığı doğum öncesi annelik izni olarak verilen süre doğum sonrasında verilen annelik iznine eklenir. Anne adayı memurun doğumunun 32. haftadan önce gerçekleşmesi durumunda erken doğum nedeniyle kullanılamayan  doğum öncesi verilen 8 haftalık annelik izni süresinin tamamı doğum sonrası verilecek olan annelik iznine eklenir. Doğumun beklenen süreden sonra gerçekleşmesi durumunda, fazladan geçen süreler doğum sonrası verilen 8 haftalık annelik izninden kesinlikle  düşülmez.

Ücretsiz Doğum İzni

Süt İzni;

Kadın memura doğumundan sonra çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası verilen annelik izninin bitiminden itibaren ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci 6 ayda ise günde 1.5 saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatlerde kullanılacağı anne tarafından belirlenir. Süt izni verilen kadın memurun çocuğunu emzirmesi için günlük olarak kullanması gereken bir izin olduğu için izin diğer izinlerle birleştirilerek sonra ki günlerde kullanılmaz.

Doğum Sebebiyle Verilecek Olan Ücretsiz İzin;

Doğum yapan anne memura doğum sonrasında verilen annelik izni süresinin bitiminden, eşi doğum yapan memura ise annenin doğum yaptığı tarihten itibaren istekleri üzerine 24 aya kadar ücretsiz izin verilir. Doğum yapan memura verilecek ücretsiz izinin başlangıç tarihi doğum sonra verilen annelik izninin bitimi; eşi doğum yapan memura verilecek ücretsiz iznin başlangıcı ise doğum tarihi olarak belirlenir.

İşçi olan anneye verilecek olan doğum öncesi ve doğum sonrası izin süreleri;

İşçi olan anne adayına doğumdan önce 8 hafta  ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık bir süre izin verilir. Çoğul olan gebelikler de ise doğumdan önce çalıştırılmayacak olan anne adayına verilen 8 haftalık süreye 2 hafta daha eklenir. Ancak anne adayının sağlık durumu çalışmaya elverişli olduğu takdir de ve hekimden onay alınır ise anne adayı olan işçi isterse doğumdan önce ki 3 haftaya kadar çalışabilir. Bu durumda anne adayı olan kadın işçinin çalıştığı süre doğum sonrasında verilecek olan süreye eklenir.

Anne adayı kadın işçinin erken doğum yapması durumunda doğumdan önce kullanamadığı süreler, doğum sonrasında  eklenmek üzere kullandırılır. Hamileliği süresince de periyodik kontroller için anne adayı olan işçiye ücretli izin verilir. Hekim raporu gerekli görüldüğü takdir de hamile olan anne adayı işçi sağlığına uygun olan işlerde çalıştırılabilir.

Süt İzni;

Doğum yapan anne adayı işçilere bir yaşından küçük olan çocuklarını emzirmeleri  için günde toplam 1.5 saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında olacağına anne kendi karar verir. Kullandığı bu süre günlük çalışma süresi olarak sayılır.

Doğum Sebebiyle Verilecek Olan Ücretsiz İzin;
İsteği halinde anne işçiye 16 haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.  

Yayınlanma Tarihi : 17.02.2014 11:06:47

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

2 Yorum Yapılmış "Ücretsiz Doğum İzni"irem
09.10.2014
ben doğumdan sonra 6 ay ücretsiz izin alırsam sgk dan işsizlik parası alabilirbiyim

lerzan aslan
14.07.2014
4875 sayılı kanunun 74. maddesinde günlük 1,5 saat süt izni verilir diye yazarken siz ilk 6 ay 3 saat olarak belirtmişsiniz ayrıca bir genelge mi var acaba

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Doğum İzni, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Kasım - 2014